Історія кафедри

Історія кафедри хірургії з курсом стоматології ФПО Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова

Враховуючи науковий потенціал обласної лікарні та лікувальну базу Чорнобривий М.П. та Шаталюк Б.П. почали ініціювати відкриття у місті Хмельницький факультету післядипломної освіти лікарів Вінницького державного медичного інституту імені М. І. Пирогова. Завдячуючи організаторському таланту Чорноборового Миколи Петровича, була сформована матеріальна навчальна база, облаштована праця і побут наукових працівників та слухачів курсів. 1 вересня 1979 року відповідно наказу Міністерства охорони здоров’я в м. Хмельницький розпочав роботу факультет удосконалення лікарів Вінницького медичного інституту. М.П.Чорнобривий був призначений деканом цього факультету та одночасно завідуючим кафедрою загальної хірургії.

Робота кафедри базувалась у відділеннях загальної та торакальної хірургії Хмельницької обласної лікарні.З часом до навчального процесу були задіяні інші хірургічні відділення (проктологічне, нейрохірургічне, урологічне, опікове, травматологічне), а також хірургічні відділення Міської лікарні та Хмельницького обласного онкологічного диспансеру.

Поряд з М.П. Чорнобровим з перших днів працювали на кафедрі асистенти кандидати медичних наук Ю.О. Нахліс, І.О. Козак, Ф.П. Міщенко, які внесли неоціненний досвід та напрацювання в історію кафедри.

З 1981 року до наукової праці на кафедру хірургії долучилися асистенти Соболь М.Г., Гриндіков Л.М., які розвивали навчальні та лікувально-діагностичні напрямки роботи хірургічних відділень. Деякий час на кафедрі хірургії працював професор М.І.Селезінка, кандидати медичних наук Б.П. Шаталюк, А.І. Суходоля, Ф.Г. Петерчук, які розвивали навчальні та лікувально-діагностичні напрямки роботи хуріргічного відділення. Професор Чорнобровий М. П. підготував 9 кандидатів медичних наук.

Козак І.О. з 1989 року доцент курсу хірургії, завідуючий кафедрою по   1991 р.

Міщенко Ф.П. завідував кафедрою з 1992 по 1991 .

З 1992 року сумісником обласний анестезіолог Бессараб М.Д., а з 1996 року працював к.м.н. Підопригора А.П. З 1992 року кафедра хірургії ФПДО веде очне навчання-спеціалізацію лікарів-інтернів першого-третього років навчання.

З 2002 року асистентом, а згодом доцентом працює Власов В.В.

На даний момент очолює кафедру д.м.н. проф. Суходоля А.І.. Співробітниками кафедрами є: д.м.н. проф. Власов В.В., д.м.н. проф. Підмурняк О.О., к.м.н. доц. Лобода І.В., к.м.н. доц. Керничний В.В., к.м.н. доц. Балицький В.В., д.м.н. доц. Монастирський В.М., д.м.н. асист Підмурняк О.О., к.м.н. асист Мороз В.А., к.м.н. асист Чубар І.В., к.м.н. Креньов К.Ю.

         За період роботи кафедри основними здобутками стали 5 кандидатських дисертацій, надруковані в періодичних виданнях та збірниках 236 наукових статей, видано 4 монографії, розроблено 76 рацпропозицій, 18 винаходів. Наукова робота представлена на такі теми: «Легеневі ускладнення при хірургічному лікуванні патології органів черевної порожнини», «Передракові захворювання шлунку», «Регіональна прохідність бронхів у хворих з абсцесами легень». Здобутками кафедри є такі роботи: «Хірургічне лікування зацибулинної виразки дванадцятипалої кишки» доцент Козак І.О., «Хірургічна та консервативна корекція передпухлинних станів шлунку в умовах хронічного надходження радіонуклідів» доцент Бриндіков Л.М., « Обгрунтування диференційного підходу до хірургічного лікування виразкової хвороби дванадцятипалої кишки» зав. каф. Суходоля А.І.

         Навчальна та лікувально-діагностична робота на кафедрі проводиться на базах, які забезпечені сучасним рентгенологічним, ендоскопічним, ультразвуковим обстеженням пацієнтів, доступне проведення КТ в різних проекціях. Основним напрямком в хірургічних відділеннях є малоінвазивні та органозберігаючі оперативні втручання, багатопрофільне обстеження пацієнтів, які полегшують перебіг післяопераційного періоду. Співробітники кафедри знаходяться в постійному професійному розвитку, є учасниками наукових конференцій. В хірургічних відділеннях, на яких базується наукова робота кафедри, проводяться як планові, так і ургентні оперативні втручання для населення області.

         За 20 років існування кафедри було підготовлено та перепідготовлено 2190 лікарів, в тому числі хірургів 1671. На даний момент проводиться навчання лікарів - інтернів хірургічного профілю першого-третього року навчання на базах кафедри, де вони здобуваються базові знання різних напрямків хірургії, вдосконалюють практичні навички, проводять наукову роботу. Навчальна програма лікарів-інтернів включає в себе кафедральні та державні програми, міжнародні протоколи лікування хірургічних патологій.

         Співробітники кафедри були учасниками конференцій, українських з’їздів хірургів, засідань хірургічних товариств, де обговорювались актуальні питання сучасної хірургії, клінічні випадки та тактика лікування таких пацієнтів, методики та різні підходи до оперативних втручань.

         На даний час кафедра має потужну наукову та матеріально-технічну базу, яка забезпечує безперервне удосконалення знань та навиків практикуючих лікарів-хірургів, а також забезпечує базові навики та знання лікарів-інтернів хірургічного профілю. Наукові роботи співробітників стосуються актуальних проблем сучасної хірургії, орієнтована на міжнародні стандарти надання допомоги.