Кафедра "Терапевтичних дисциплін та сімейної медицини"

Історія кафедри

«Медицина - це найвищий рівень мистецтва, якому навчаються все життя…»

 

Кафедра терапевтичних дисциплін та сімейної медицини ФПО - це мультидисциплінарний післядипломний терапевтичний простір славетного Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова (ВНМУ). Вона унікальна за своєю географією і геолокацією. 7 баз кафедри об’єднують два підрозділи, які є одним високопрофесійним і креативним колективом. Два історичних міста Вінниця і Хмельницький об’єднують наукову історію кафедри.

Життєпис кафедри сягає вересня 1979 року, коли утворився новий структурний підрозділ Вінницького медичного інституту ім. М.І. Пирогова – кафедра терапії в складі факультету удосконалення лікарів (ФУЛ) на базі Хмельницької обласної лікарні.

Першим завідувачем кафедри був професор Шкляр Михайло Борисович (1979-1982 роки завідування кафедрою). Знаний кардіологініціатор впровадження в клініку черезстравохідної стимуляції передсердь, питань реабілітації хворих з ішемічною хворобою серця, Він гідний послідовник і син Бориса Соломоновича Шкляра, видатного терапевта, засновника Вінницької терапевтичної школи. Під редакцією М.Б. Шкляра був перевиданий і доповнений новими розділами фундаментальний підручник Б.С. Шкляра «Діагностика внутрішніх хвороб». Тобто був закладений міцний і глибокий фундамент розуміння медицини, поглиблення і розвитку терапевтичної школи.

На момент створення кафедри її колектив налічував 6 викладачів: Колесник В. В., Бориско О. С., Шпілевська М. М., Свірський О. О., Чорнобровий В. М. та Онишко В. В. Основним завданням новоствореного підрозділу було проведення удосконалення лікарів-терапевтів на тематичних циклах: «Вибрані питання терапії», «Невідкладна кардіологія», «Функціональна діагностика в гастроентерології», «Клінічна алергологія».

В 1982 році у зв’язку з переходом на іншу роботу кафедрузалишили проф. Шкляр М. Б., Чорнобровий В. М., Свірський О. О., до викладацькогоскладу доєдналися асистенти Іліка В. Г., Клюзко Л. В., Ігнатова Л. Б.  

З 1982р. обов′язки зав. кафедрою терапії виконував доц. Колесник Віктор Володимирович (1982-1986). Науковий напрямок діяльності - ревматологія.

image001

Колектив кафедри із лікарями-курсантами (Хмельницька обласна лікарня, 1982 р.)

З 1985 р. незмінно основною базою кафедри є багатопрофільна Хмельницька міська лікарня.

У 1986 р. на посаду завідувача кафедри за конкурсом був обраний доцент Фесенко Віталій Павлович (1986-1997). Науковий напрямок діяльності – гастроентерологія. В цей час на кафедрі для підвищення організації та якості професійної підготовки лікарів-інтернів опрацьовані і впроваджені форми вдосконалення учбового процесу, розроблені загальні принципи раціональної організації практичної підготовки інтернів. Також удосконалювався учбовий процес на передатестаційних циклах. Почали впроваджувати і широко використовувати численні ілюстрації у вигляді алгоритмів, схем патогенезу та раціональної терапії, застосовувати ділові ігри по реанімації та інтенсивній терапії.

         image002

                Колектив кафедри в 2013 році м. Хмельницький

З 1997 по 2017 року завідувачем кафедри терапії був професор, д. мед. н. Дубовий О. Х. У цьому ж році кафедра розпочала підготовку фахівців за спеціальністю «Загальна практика-сімейна медицина». За наступні рокиколектив кафедри поповнили нові викладачі – асистенти Юзвишина О. В. (2002р.), Хомовський В. В. (2007), Довганюк І. Е. (2011 р. Вінниця).

З 2017 по 2023 рік кафедру очолювала професор, д. мед. н.Осовська Наталія Юріївна напрямок-кардіологія, функціональна діагностика. В цей період до складу кафедри ввійшли талановиті молоді науковці і викладачі.

2018 р. кафедрабула перейменована на кафедру терапевтичних дисциплінта сімейної медицини ФПОі назва повністю відповідає діяльності кафедри. Започаткована цікава серія конференцій « Нове про головне.»

Тобто, кожен період життєпису кафедри і відповідно її завідуючий розвивав, примножував і вдосконалював роботу великого терапевтичного простору післядипмної освіти.

     image003

                     Колектив кафедри в 2020 році (Хмельницький підрозділ)

З червня 2023 року кафедру очолює доцент Довганюк І.Е. за напрямком гастоентерологія, згодом сімейна медицина. Започатковане викладання нової спеціальності на кафедрі « Інтервенційна кардіологія», відкриті 4 нових бази.

                   image004

                    Атестація лікарів – інтернів (м. Вінниця, червень 2024 рік)

Сьогодення…….Щорічно на кафедрі опановують нові спееціальності і підвищують свій професійний рівень сотні слухачів На сьогодні на кафедрі терапевтичних дисциплін та сімейної медицини ФПО викладається 10 спеціальностей, бази яких розміщені на ФПО Вінниці та Хмельницького  На кафедрі навчаються лікарі-інтерни за спеціальностями «внутрішні хвороби», «загальна практика-сімейна медицина».

Проводиться підготовка лікарів на циклах спеціалізації «Терапія», «Загальна практика-сімейна медицина», «Кардіологія», «Функціональна діагностика», започаткована «Інтервенційна кардіологія», «Гастроентерологія», «Ревматологія» , «Пульмологія», «Нефрологія», «Гематологія». Проводиться підготовка лікарів-курсантів на циклах тематичного удосконалення з різних розділів терапії згідно плану.

Хмельницький підрозділ кафедри розташований на базі КП «Хмельницька міська лікарня» ХМР. Також базами кафедри є КНП «Хмельницький обласний серцево-судинний центр» ХОР, де проводиться навчання лікарів-курсантів циклів спеціалізацій «Кардіологія» та «Інтервенційна кардіологія» та КП "Хмельницький міський центр первинної медико-санітарної допомоги № 2", де проходять цикли спеціалізації та стажування «Загальна практика-сімейна медицина». Крім того, за сумісництвом на кафедрі працюють обласні фахівці, завідувачі ревматологічного та ендокринологічного відділень КНП «Хмельницька обласна лікарня» ХОР.

Вінницький підрозділ розташований на базах КНП ВОКЛ ім. М. І. Пирогова» ВОР, КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №3», діагностичного центру ПУЛЬМІКС.

                                                                                                

        image006image005image007image008

image009image010image011image012

                                                            

Тісна співпраця з високопрофесійними фахівцями, науковцями з практичної медицини надає можливість якісної клінічної підготовки фахівців.