Навчальний план ТУ «Актуальні питання фізіології та патології дітей раннього віку для педіатрів і лікарів загальної практики»

Міністерство охорони здоров’я України

Вінницький Національний медичний університет

Кафедра ПАГ, підрозділ педіатрії

Факультет післядипломної освіти

“ЗАТВЕРДЖУЮ”

Ректор Вінницького національного

медичного університету ім. М.І.Пирогова

академік НАМН України,

професор Мороз В.М._____________

Навчальний план

тематичного удосконалення

«Актуальні питання фізіології та патології дітей раннього віку для педіатрів і лікарів загальної практики.»

Тривалість 2 тижні (77год.)

                        

 

     Мета: поглибити знання і практичні вміння лікарів-педіатрів та лікарів загальної практики – сімейної медицини з фізіологічних особливостей та етіології, патогенезу, клініки та діагностики окремих станів у дітей раннього віку. Вдосконалити знання із організації допомоги дітям раннього віку та проведення профілактики та реабілітації захворювань.

Пояснювальна записка

     Цикл тематичного удосконалення складається із лекцій, інтерактивних семінарських та практичних занять. Лекційний матеріал охоплює наступні розділи: організація допомоги дітям раннього віку, контроль за станом здоров’я і розвитку дітей, основні показники оцінки здоров’я дитини, харчування здорових та хворих дітей, основи медичної генетики, імунітет та імунопатологічні стани, фізіологія і патологія новонароджених та невідкладні стани в ранньому дитячому віці, хвороби органів дихання, хвороби органів кровообігу, функціональна діагностика ССС, хвороби органів кровотворення, хвороби органів травлення, хвороби сечової, ендокринної та нервової систем, інфекційні захворювання, хірургічні захворювання, ортопедія в ранньому віці та травматологія. Семінарські заняття направлені на перевірку засвоєного матеріалу за темами лекцій. Практичні заняття присвячуються вивченню питань організації медичної допомоги дітям раннього віку, сучасного трактування етіології і патогенезу захворювань у дітей раннього віку, засвоєння основних методів діагностики, володіння принципами вигодовування, профілактики, діагностики, лікування, профілактики та диспансеризації дітей раннього віку. Проводяться тестування та/або розбір історії хвороби за даною тематикою. Покращення теоретичних знань та практичних вмінь лікарів слухачів курсу направлене на підвищення якості надання педіатричної допомоги.

НАВЧАЛЬНИЙ ПЛАН

 

                               ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН ЛЕКЦІЙ

ТУ «Актуальні питання фізіології та патології дітей раннього віку для педіатрів і лікарів загальної практики» на кафедрі педіатрії ФПО ВНМУ ім. М. І. Пирогова

 

п/п

       Назва лекцій

К-сть

годин

Лектор

1.

Рахіт

2

Пипа Л.В.

2.

Анемії

2

Мургіна М. М.

3.

Жовтяниці у новонароджених

2

Пипа Л.В.

4.

ГКІ

2

Пипа Л.В

5.

Вроджені вади серця

2

Філик А.В.

6.

Харчова алергія

2

Пілюйко Н.В.

7.

БОС

2

Пілюйко Н.В.

8.

ВІЛ у дітей

2

Пілюйко Н.В.

9.

Спадкові і вроджені захворювання нирок

2

Пілюйко Н.В.

10.

Особливості ІС у дітей

2

Пілюйко Н.В.

11.

Імунопрофілактика. Щеплення.

2

Пілюйко Н.В.

12.

Пневмонії у дітей раннього віку

2

Пілюйко Н.В.

13.

Вигодовування дітей 1-го року життя

2

Мургіна М. М.

14.

Функціональні розлади ШКТ у дітей раннього віку

2

Лисиця Ю.М.

15.

Целіакія

2

Лисиця Ю.М.

16.

Гіпотиреоз у дітей раннього віку

2

Одарчук І.М.

 

ВСЬОГО

32 год.

 

                             Зав. кафедрою ПАГ, професор                       Пипа Л.В.

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ

ТУ «Актуальні питання фізіології та патології дітей раннього віку для педіатрів і лікарів загальної практики»   на кафедрі ПАГ, відділ педіатрії ФПО ВНМУ ім. М. І. Пирогова

п/п

Назва семінарського заняття

К-сть

годин

1.

Метаболізм віт. Д і його роль в обміні кальцію і фосфору. Принципи лікування рахіту. Специфічна і неспецифічна профілактика рахіту. Залізодефіцитна анемія у дітей раннього віку.

3

2.

АФО шкіри і слизових. Клініко-діагностичні критерії патології шкіри і слизових у дітей раннього віку.

2

3.

Профілактика трансмісивної передачі ВІЛ від матері до дитини.

2

4.

Особливості перебігу мікробно-запальних захворювань СВС у дітей раннього віку. Імунопатологічні стани у дітей раннього віку.

3

5.

Сучасна концепція раціонального харчування. Харчування хворої дитини раннього віку

2

6.

АФО ШКТ і особливості перебігу функціональних розладів ШКТ у дітей раннього віку.

2

7.

Клінічні і лабораторні критерії целіакії.

2

8.

Гіпо- та гіпертиреоз. Рання діагностика. Профілактика.

2

 

ВСЬОГО

18

     Зав. кафедрою ПАГ, професор                       Пипа Л.В.

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ

ТУ «Актуальні питання фізіології та патології дітей раннього віку для педіатрів і лікарів загальної практики»   на кафедрі ПАГ, відділ педіатрії ФПО ВНМУ ім. М. І. Пирогова

п/п

Назва практичного заняття

К-сть

годин

1.

Тактика лікаря первинної ланки при виявленні жовтяниці у новонароджених дітей. Невідкладні стани при гострих інфекційних захворюваннях ШКТ.

3

2.

Основні принципи догляду за шкірою та слизовою здорових дітей та дітей з проблемами шкіри і слизових.

3

3.

Вплив аліментарного фактору на деякі біохімічні показники ростучого організму. Особливості елімінаційної дієти при ХА. Невідкладна допомога при БОС.

3

4.

Діагностика ВІЛ у дітей. Організація медичного нагляду за ВІЛ-інфікованою дитиною.

3

5.

Принципи складання індивідуальних графіків щеплення. Раціональна антибіотикотерапія пневмоній, залежно від етіологічного чинника і віку дитини.

3

6.

Техніка і правила природнього вигодовування. Труднощі і протипокази до вигодовування дитини груддю.

3

7.

Профілактика, диспансеризація та реабілітація при захворюваннях ШКТ у дітей раннього віку.

3

8.

Специфічна діагностика та профілактика целіакії.

3

9.

Профілактика та реабілітація у дітей з гіпотиреозом.

3

 

ВСЬОГО

27

             Зав. кафедрою ПАГ, професор                       Пипа Л.В.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Національне керівництво неонатологія: навчальний посібник / За редакцією Т. К. Знаменської. − Київ: Асоціація неонатологів України, 2012. – 880 с.
  1. Педіатрія : національний підручник : у 2 т. Т. 1 / За ред. професора В. В. Бережного. – К, 2013. – 1040 с.
    1. Менінгококова інфекція та бактерійні менінгіти: клініка, діагностика та інтенсивна терапія : метод. рекоменд. / [В. В. Кононенко, А. О. Руденко, С. О. Крамарєв та ін.]. – К. : Ін-т епідем. та інфекц. хвороб ім. Л. В. Громашевського., 2014. - 32 с.
    2. Сложные диагностические случаи в практике детского врача. Издание 1. Под ред. А.Д.Царегородцева. ООО Пресс-арт, Москва, 2015,-428 С.
    3. Фармакотерапия детских болезней. Рук-во для врачей. Под ред.А.Д.Царегородцева. М.: ООО «Медицинское информационное агенство». 2013.-880 С.
    4. Чернишова Л. І. Гострі кишкові інфекції у дітей / Л. І.Чернишова, Д. В. Самарін, С. О. Крамарєв: Навчальний посібник. - Видавництво «Червона Рута-Турс», 2017. – 164 с.
    5. Наказ МОЗ України від 02.11.2015 № 709"Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при залізодефіцитній анемії". Уніфікований клінічний протокол первинної та вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги «Залізодефіцитна анемія». Адаптована клінічна настанова, заснована на доказах «Залізодефіцитна анемія»
    6. Наказ МОЗ України від 12.05.2016 № 438"Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації інтегрованого ведення хвороб дитячого віку". Уніфікований клінічний протокол первинної медичної допомоги «Інтегроване ведення хвороб дитячого віку».Додаток до уніфікованого клінічного протоколу. Адаптована клінічна настанова, заснована на доказах «Ведення найбільш поширених станів у дітей віком до 5-ти років у контексті інтегрованого ведення хвороб дитячого віку». Навчальна електронна програма зі стратегії ВООЗ-ЮНІСЕФ Інтегроване ведення хвороб дитячого віку.
    7. Наказ МОЗ України від 08.06.2015 № 327"Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при кашлі". Уніфікований клінічний протокол первинної медичної допомоги «Кашель у дітей віком від шести років». Адаптована клінічна настанова, заснована на доказах «Кашель»
    8. Наказ МОЗ України від 16.05.2016 № 449 «Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги «Профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини».
  1. Болезни митрального клапана у детей. Белозеров Ю.Т., Османов И.М., Магомедова Ш.Т. и соавт., М.,2016.-390 С.
  2. Диагностический справочник гастроентеролога. Юрьева Э.А., Хавкин А.И.,Оскарова З.М. Москва, издательство ООО «Т-арт», 2013.-329 С.
  3. Детская нефрология. Рук-во для врачей под ред. Игнатовой М.С. М.,МИА, 2015.-692 С.
  4. Пульмонология детского возраста: проблемы и решения. Под ред. Ю.Л.Мизерницкого, А.Д.Царегородцева. Вып. 10. Т.»Медпрактика-Т», 2014.-228 С.
  5. Клинические рекомендации по детской кардиологии и ревматологии. Российские рекомендации под ред. Т.А.Школьниковой, Е.И.Алексеева.2015.-512 С.
  6. Майданник В. Г. Римські критерії IV (2016) діагностики функціональних гастроінтестинальних розладів у дітей / В. Г. Майданник // Педіатрія, акушерство та гінекологія. - 2007. - № 3. - С. 5-13.
  7. Малый В. П. Вирусные диареи / В. П. Малый, И. И. Незгода, Е. В. Бондарюк: Монография. - Харьков: ООО «ЭДЭНА». 2013. - 110с.

Уніфікований клінічний протокол первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги «Профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини». Адаптована клінічна настанова, заснована на доказах «ВІЛ-інфекція у дітей»

  1. Наказ МОЗ України від 19.11.2015 № 760 "Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при фенілкетонурії". Уніфікований клінічний протокол первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги «Фенілкетонурія та інші гіперфенілаланінемії» . Уніфікований клінічний протокол первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги «Синдром материнської фенілкетонурії». Адаптована клінічна настанова, заснована на доказах «Фенілкетонурія та інші гіперфенілаланінемії»
  2. Наказ МОЗ України від 19.08.2015 № 529 "Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при хворобі Гоше". Уніфікований клінічний протокол первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги «Хвороба Гоше».
    1. Zeevenhoven J. The new Rome IV criteria for functional gastrointestinal disorders in infants and toddlers / Judith Zeevenhooven, Ilan J.N. Koppen, Marc A. Benninga // Pediatric Gastroenterology, Hepatology & Nutrition. – 2017. – Vol. 20. – №1. – P. 1-13.
    2. Waddel L.J. Management infantile colic: an update / Lisa Jane Waddel // The Journal of Family Health Care. – 2013. – Vol. 23. – №3. – P. 17-22.
    3. Infantile colic [Електронний ресурс] / DynaMed Plus ; ed. by Dean Scott Miner, Esther Jolanda van Zuuren, Alan Ehrlich. – Режим доступу: https://www.dynamed.com/topics/dmp~AN~ T113646/Infantile-colic.
    4. Looking for new treatments of Infantile Colic / Francesco Savino, Simone Ceratto, Angela De Marco [et al.] // Italian Journal of Pediatrics. – 2014. – Vol. 40:53. – P. 1-6.
    5. Дані з етикеток інших сухих молочних сумішей, що позиціонуються виробниками як суміші для вирішення проблеми функціональних закрепів (станом на 01 листопада 2017 року).
    6. Reduction of crying episodes owing to infantile colic: a randomized controlled study on the efficacy of a new infant formula / [Francesco Savino, Elisabetta Palumeri, Emanuele Castagno et al.] // European Journal of Clinical Nutrition. – 2006. – №60. – P. 1304-1310.
    7. Nelson Textbook of Pediatrics, 20th Ed (2016)
      1. www.emergenci-ua.com.
      2. www:medexpert.org.ua
      3. www.http:guidelines.moz.gov.ua (Уніфіковані Європейські протоколи з педіатрії)
      4. www.pediatric.mif-ua.com.