Навчальний план ТУ «Патологія та фізіологія системи крові у дітей»

Тривалість 1 тиждень (39 год.)

Мета: поглибити знання і практичні вміння лікарів-педіатрів та лікарів загальної практики з питань дитячої гематології та інтерпретації гематологічних лабораторних досліджень для покращення надання медичної допомоги дітям. Вдосконалити знання із організації надання гематологічної допомоги дитячому населенню.

Пояснювальна записка

Цикл тематичного удосконалення складається із лекцій, семінарських та практичних занять. Лекційний матеріал охоплює підрозділи дитячої гематології: фізіологія системи крові, гемостаз та його порушення, анемії різного ґенезу, лімфопроліферативні захворювання крові. Семінарські заняття направлені на перевірку засвоєного матеріалу за темами лекцій. Практичні заняття присвячуються вивченню питань організації медичної допомоги дітям із гематологічною патологією, сучасного трактування лабораторних показників системи крові, актуальні підходи у лікуванні захворювань крові у дітей різних вікових груп. Проводяться тестування та/або розбір історії хвороби за даною тематикою. Покращення теоретичних знань та практичних вмінь лікарів слухачів курсу направлене на підвищення якості надання педіатричної допомоги лікарями «Загальна практика-сімейна медицина» та педіатрами.

НАВЧАЛЬНИЙ ПЛАН

курсу

Назва розділу

Кількість годин

Лекції

Сем.зан.

Практ.зан

Фізіологія та анатомо-фізіологічні особливості системи крові у дітей

Анемії у дітей

Лімфопроліферативні захворювання у дітей

Хвороби гемостазу у дітей

Гістіоцитози та метаболічні захворювання

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН ЛЕКЦІЙ

Назва лекцій

1.

Фізіологія системи крові у дітей, вікові особливості кровотворної системи, інтерпретація загальних аналізів в гематололгії

2.

Система гемостазу, лабораторна діагностика порушень системи згортання крові

3.

Залізодефіцитна анемія у дітей: клініка, діагностика та лікування.

4.

Гемолітичні анемії у дітей різних вікових груп

5.

Лімфоми в дитячому віці, особливості перебігу та діагностики.

6.

Лейкози в практиці лікаря первинної ланки

7.

Гемофілія та інші коагулопатії у дітей.

8.

Тромбоцитопенії: клініка, диференційна діагностика та лікування.

9.

Геморагічні васкуліти: клініка, діагностика, лікування у дітей.

10.

Кровотечі у дітей. Невідкладна допомога.

19 год.

Зав. кафедрою ПАГ, професор                                                 Пипа Л.В.

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ

Назва семінарського заняття

К-сть

1.

Система гемопоезу у дітей, вікові особливості.

Лабораторна діагностика порушення гемостазу

3.

Залізодефіцитна анемія: етіологія, клініка, діагностика, лікування.

4.

Хвороба Мінковського-Шофара: клініка, діагностика, лікування.

5.

Диференційна діагностика лімфоаденопаті1й у дітей.

6.

Рані клінічні та лабораторні ознаки гемобластозів у дітей.

7.

Гемофілія А: клініка та сучасні принципи лікування.

8.

Імунна тромбопенія: причини, клініка, диференційна діагностика.

9.

Хвороба Шенляйн-Геноха: клініка, діагностика, лікування.

Гістіоцитози диференційна діагностика.

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ

Назва практичного заняття

К-сть

1.

Морфологія клітин крові, зміни при патологічних станах у дітей.

2.

Коагулограма та інші лабораторні ознаки порушення гемостазу.

3.

Лабораторна діагностика дефіцитних анемій у дітей.

4.

Діагностичні критерії гемолітичних анемій у дітей.

5.

Лімфоаденопатії при гематологічних та вірусних захворюваннях у дітей.

Гемобластози: диференційна діагностика.

7.

Диференційна діагностика коагулопатій у дітей.

8.

Диференційна діагностика тромбоцитопеній в дитячому віці.

9.

Клініко-лабораторні ознаки васкулітів у дітей.

Гепато-лієнальний синдром, диференційна діагностика

ЛІТЕРАТУРА

1. Педіатрія : національний підручник : у 2 т. Т. 1 / За ред. професора В. В. Бережного. – К, 2013. – 1040 с.
  2. Наказ МОЗ України від 02.10.2015 номер 709 Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при залізодефіцитній анемії.
  3. Починок Т. В. залізодефіцитна анемія у дітей. сучасна педіатрія 2016, 3(75):65-69.
  4. Ідіопатична тромбоцитопенічна пурпура.Studfile.net\preview\ 5835935 \page 3\.
  5. Клінічний протокол надання медичної допомоги хворим на гемофілію. Наказ МОЗ України номер 647 від 30.07.2010р
  6. Ферротерапия железодефицитних анемій у детей. Бережной В.В, Корнева В В.Современная педиатрия2016.3(75):с.58-74.
  7. Преобретенная апластическая анемия: особенности клинико-лабораторних проявлений и течения болезни, анализ лечения. Дорош О.И. Цимбалюк- Волошин И. П, Полищук Р. С и соавтори. Современная педиатрия 2016, 6(78):33-40.
  8. Талассемия в Украине:миф или редкая патология? Дорош О.И, Цымбалюк-Волошин, Середич Л.П и соавт Современная педиатрия2016, 7(79):79-83.
  9. Гемофилия у детей: проблемы диагностики и лечения. Цымбалюк-Волошин И.П. Современная педиатрия, 2016,8(80): 33-37.
  10. Прогресс в лечении острого лимфобластного лейкоза: 25 лет применения международных протоколов в отделении детской гематологии Западноукраинского специализированого детского медицинского центра. Дорош О.И, Цимбалюк-Волошин И.П, Бодак Х.И. и соавт. Современная педиатрия, 8(96): 22-36.
  11. Случай анемии Фанкони у ребенка. Макеева Н.И, Одинец Ю.В, Поддубная И. Н., Современная педиатрия 2018.8(96 ): 65-69.
  12. Дудник В. М., Мантак Г. І., Андрійкевич І. І. (2018). Хвороби системи крові та ендокринної системи у дітей (5-е видання). Вінниця: 379.
  13. British committee for standards in haematology (2016). Guidlines on red cell transfusion in sickle cell disease. Part I principles and laboratory aspects. British Journal of Haematology
  14. British committee for standards in haematology (2016). Guidlines on red cell transfusion in sickle cell disease. Part II indication for transfusion. British Journal of Haematology
  15. Nelson Textbook of Pediatrics, 20th Ed (2016)
  16. http;//www.emergenci-ua.com.